Jak dochodzi do zakażenia ospą wietrzną

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca (Varicella-zoster virus – VZV).

• Ospa  wietrzna  jest  wysoce  zaraźliwą  chorobą,  przenoszącą  się  drogą  kropelkową   przez   wydzielinę   z   górnych  dróg  oddechowych,  jak  i  przez  bezpośredni   kontakt   z   płynem   pęcherzykowym  ze  zmian  skórnych.  Okres inkubacji, czyli czas, jaki upływa od chwili zarażenia się wirusem do wystąpienia pierwszych objawów choroby, wynosi średnio 14 dni (od 10 do 21 dni). Osoba chora zaraża osoby z otoczenia na 1–2 dni przed pojawieniem się na skórze charakterystycznej wysypki, przestaje zaś zarażać dopiero wówczas, gdy wszystkie zmiany skórne przyschną, a strupki odpadną, co trwa około tygodnia.